niedziela, 21 grudnia 2014

Poznaj tradycyjnego rzemieślnika - Lipowa 3, huta szkła w Krakowie


Cześć i czołem!

Dziś zapraszamy do oglądnięcia obszernej foto-relacji z naszej wizyty w Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie przy ul. Lipowej 3.

Przykładowe narzędzia jak i produkty huty szkła.
Autor: PMR


W zeszłym tygodniu uczestniczyliśmy w ostatnim w tym roku pokazie ręcznego formowania szkła "na żywo" w Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie. Podczas wizyty poznaliśmy fascynujących, i bardzo otwartych hutników - prawdziwych mistrzów w swym fachu. Nasza wizyta była niezmiernie inspirująca...


Poznaliśmy również historie zakładu - od okresu świetności lat 70-tych XX wieku, po zmiany jakie zaszły po roku 1989, aż do czasów współczesnych - gdzie prowadzi się badania homologacyjne szyb samochodowych, produkuje się fryt, szkliwo ceramiczne, pobiałkę oraz emalię.

Surowiec - to z niego powstanie kolorowe szkło.
Autor: PMR

Nasze największe zainteresowanie wzbudził proces ręcznej produkcji szkła - w tym szkła użytkowego. Formowanie szkła tak aby przybrało pożądany kształt może wydawać się proste - lecz jest takie tylko gdy obserwuje się przy pracy osoby z dużym doświadczeniem oraz talentem.

Formujemy kulę.
Autor: PMR

Formujemy kulę - cz. 2.
Autor: PMR


Płynne szkło można przycinać nożycami.
Autor: PMR

Jak stworzyć okrągłą końcówkę?
Autor: PMR

Panowie hutnicy opowiedzieli nam o sposobach odzysku materiału z np. poprzednich nieudanych projektów / realizacji. Niemal całość szkła jaka nie przejdzie oceny jakościowej lub wizualnie nie odpowiadała hutnikowi, zostaje przetopiona oraz wykorzystana po raz wtóry - obniżając  przy tym koszty obsługi odpadów - słowem recycling.

Barwniki oraz w tle worki z czekającym na recycling materiałem.
Autor: PMR

Odpad czy surowiec? Jedno i drugie.
Autor: PMR


Na uwagę zasługują również narzędzia jakimi posługują się "szklani rzemieślnicy". Oczami laika - wyglądają na nieco toporne i nie kojarzą się np. z dbałością o szczegóły. Będąc świadkiem stworzenia szklanego kotka (na zdj. poniżej) z wykorzystaniem owych narzędzi - można zrozumieć dlaczego fach i doświadczenie w zawodzie hutnika są takie ważne.

 Oto kilka narzędzi:


Do chwytania.
Autor: PMR
Do formowania.
Autor: PMR

Do wydmuchiwania.
Autor: PMR
Do pochwalenia się ukończonym dziełem.
Autor: PMR
Gotowe produkty w ostatniej fazie produkcji - odprężaniu i studzeniu.
Autor: PMR


Na piętrze zakładu (zaraz nad miejscem, w którym można oglądać pokazy) znajduje się bardzo ciekawa wystawa przedstawiająca produkty huty szkła na przestrzeni ostatnich dekad jak i autorów zarówno projektów jak i wykonawców tych produktów. Serdecznie polecamy wizytę także wystawy.

Do wyboru, do koloru.
Autor: PMR

Małe szklane prezenty - szklana różyczka, stemple "Lipowa 3"oraz ozdoby choinkowe.
Autor: PMR



Serdecznie dziękujemy panom hutnikom za mile spędzone chwile, naprawdę ciekawe rozmowy jak i szanse na poznanie od "kuchni" tego ciekawego zawodu.

Polecamy wizytę na Lipowej 3 w Krakowie:

Centrum Szkła i Ceramiki
Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych

ul. Lipowa 3, 30-702 Kraków

 tel. 12 423 67 90

http://www.lipowa3.pl/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz